Bulharské Ruse se nachází v blízkosti rumunsko-bulharské hranice. Stačí přejet hraniční řeku Dunaj a nemůžete město s více než 160 tisíci obyvateli a univerzitou minout. Ve zdejším průmyslovém parku neminete ani vzhledově nejhezčí halu v areálu s označením Forez BG EOOD. Proč zvolila firma pro rozšíření svých výrobních aktivit právě Bulharsko, vysvětlil výkonný ředitel Martin Pecháček.
„Původně jsme uvažovali o Rumunsku, ale s ohledem na aktuální vývoj trhu jsme se rozhodli záměr realizovat v Bulharsku. Již vloni jsme tam založili firmu Forez BG Eood, která se stala novým členem FOREZ Holding a.s.
Právě v Ruse sídlí náš významný zákazník, firma Witte, která z důvodu snížení nákladů na transport dodávek hledala dodavatele přímo v oblasti. Uzavřeli s námi pětiletou smlouvu na dodávky výlisků a my v současnosti navážíme do výrobní haly stroje a provádíme testy jednotlivých instalovaných strojů. Čeká nás závěrečný sedmdesáti dvou hodinový test, který prověří všechna zařízení dohromady, že splňují požadované parametry.
Pokud půjde vše dobře, očekáváme v červnu první sériovou produkci, na podzim pak certifikaci výroby. V plánu je zatím výroba jednodušších technických dílů, bez zapojení šestiosých robotů, obstřikování nebo výroby vzhledových dílů. Prozatímní desetičlenný tým se bude s postupem výroby rozšiřovat zhruba na 60 zaměstnanců. Je logické, že celý proces je v této fázi náročný, a to nejen z hlediska administrativy, ale i v rámci technické podpory a doškolení lidí tak, aby to tam fungovalo jak u nás. Naši lidé z Forez, kteří se podílí na zdárném rozjezdu bulharské výroby, si zaslouží velký dík.“
„Pro výrobu v Bulharsku již nyní vyrábíme formy v nástrojárně v Ostrově, prostřednictvím VMK-CZ s.r.o. zase jednoúčelové stroje. V oblasti Forez BG se nachází řada závodů významných firem. Kromě Witte také firmy Bosh, Continental, Schneider, Kostal a další. Díky potenciálu bulharského a rumunského trhu můžeme dodávkami v místě zesílit vztahy s našimi zákazníky a předejít konkurenci. Pro udržení globálního postavení v rámci Evropy nestačí při současném dynamickém vývoji vyrábět jen doma, odkud obhospodaříme ČR, Slovensko, Polsko. Potřebujeme působit na širším trhu, aby nám v budoucnu část neutekla.“
„Třeba o tom, do jaké míry nás může zasáhnout elektromobilita. Dnes to nikdo neví. Možná narazí navzdory nadšení ekologů na technické limity. Je zde zkrátka spousta nezodpovězených otázek. Musíme ale již nyní přemýšlet a dělat kroky tak, abychom i za dvacet let měli lidé z Forez práci, abychom byli součástí trhu. I elektroauta potřebují světla, konektory, spoje, které umíme. Díky spolupráci s firmami jako Witte můžeme reálně uvažovat například o zapojení do trhu se zámky. S novými myšlenkami lze překročit hranice ve výrobě, které dnes máme a také hranice ČR a jít dál. Věříme, že spojená rizika zvládneme,“ říká k vizi Forezu Martin Pecháček.